Neurologisk rehabilitering vid Post-Covid kan hjälpa

Testa dina symptom.

Efter covid-19 är det många som aldrig riktigt återhämtar sig. Faktiskt menar patienternas Covidförening att var 30:e som haft covid19 kan drabbas av sådan Post-covid. Eftersom 3-4 miljoner vuxna haft infektionen, så kan det innebära tiotusentals drabbade bara i Region Stockholm. Men hjälp finns att få i vården. Också rehabilitering.

Du kanske känner igen dig: tröttheten som inte släpper, hjärndimman som gör det svårt att tänka klart, yrseln, stickningar, koncentrationssvårigheter eller en känsla av att kroppen inte längre lyder som förr. Dessa symtom är vanliga vid postcovid och kan bero på att nervsystemet påverkats – både det centrala och det autonoma.

I första hand skall man ha sin behandling i primärvård eller hos specialistläkare i neurologi  och i svåra fall utredning och diagnos genom regionens specialistmottagning på Huddinge sjukhus, det finns en mycket bra och utförlig beskrivning av vårdförloppet på Region Stockholmss websidor viss.nu, Där ingår också neurologisk rehabilitering som resurs, och multimodal rehabilitering är den behandling som har högst evidens vid tillståndet.

Vi har goda erfarenheter av att hjälpa patienter med neurologiska symptom med multimodal specialistrehab, där man kommer för fysisk vård hos vårt team med rehabläkare, arbetsterapeuter, fysioterapeuter,  diatist, logoped, kurator och sjuksköterska. Man träffar teamet för individuellt behandling, eller undervisning, yoga, feldenkrais eller andra behandlingar i grupp ett par för- eller eftermiddagar i veckan under 15 eller oftare 25 dagar. Man får minst fyra olika insatser varje behandlingsdag. Vi har behandlat flera patienter med postcovid som återfått bra eller helt återställd funktion och livskvalitet.

Våra neurologer initierar nu också flera projekt för att erbjuda och vetenskapligt utvärdera olika läkemedelsbehandlingar, som kan underlätta ditt deltagande, och vi tror att många patienter kommer  att vilja ha fortsatt kontakt inom neurologin, där vi nyligen fått vår ansökan godkänd om att öppna en specialistmottagning på uppdrag av regionen. Vi meddelar när denna öppnar, men vi har till dess neurolog vid vår neuro-rehab.

För rehabilitering krävs remiss från din ordinarie läkare, och du skall ha stora besvär. Vi bedömer alla remisser och har man minst tre av nedanstående symptom talar det för att neurologiska besvär är starkt bidragande vilket krävs för att få specialiserad neurologisk rehabilitering.

Har jag neurologiska besvär?

Följande lista kan hjälpa dig att förstå vilka symotin som kan uppstå. Har du tre eller fler är neurologisk bakgrund viktig och specialiserad neurologisk rehab en resurs när annat prövats, exempelvis primärvårdsrehab eller vård hos husläkare.

  Kognitiv svikt eller minnesstörningar

  • Mental dimma ("brain fog")
  • Långsam tankeförmåga
  • Sänkt korttidsminne
  • Svårigheter att bearbeta information
  • Problem med koncentration och ordval

 Ansträngningsutlöst försämring, PEM (postexartional malaise)

  • Symptomförsämring under timmar till dagar efter normalt harmlös ansträngning
  • Försämring av övriga kroppsliga symtom vid stress

 Sömnstörningar

  • Insomningssvårigheter
  • Kraftigt ökad sömnbehöv och sömnlängd
  • Icke-återhämtande sömn
  • Sömnlöshet
  • Inverterad eller störd dygnsrytm
  • Störd REM-sömn

  Yrsel och balansstörnngar

  • Blodtrycksfall vid uppresning (ortostatisk intolerans)
  • Yrsel och ostadighet vid uppresning
  • Långvarig balansrubbning – ostadighet, "gunga", svajkänsla
  • Rotatorisk yrsel, ”snurrar”,  ibland med illamående, vertigo

  Ökad eller ändrad känslighet för sinnesintryck

  • Ljuskänslighet
  • Visuella störningar (dimsyn, synstörning)
  • Ljudkänslighet
  • Tinnitus, obehagliga hörselförnimmelser
  • Ändrat smaksinne
  • Luktförnimmelser, ändrat luktsinne
  • Förvärrad reaktion på stimuli

  Muskulära eller rörelsestörningar

  • Ryckningar i mindre muskelgrupper
  • Ryckningar i större muskelgrupper
  • Muskelkramper

  Temperaturintolerans eller onormal svettning

  • Temperaturintolerans, svårt tåla värme och kyla
  • Onormalt svettmönster, överdriven svettning
  • Återkommande feber utan andra infektionstecken
  • Återkommande feberkänsla

  Annan störning av autonoma nervsystemet som blodtrycksfall eller hjärtrusning

  • Blodtrycksfall vid uppresning (fastställd)
  • Hjärtklappning vid stående uppresning
  • Svimningskänsla vid stående uppresning
  • Ortostatisk intolerans (konstaterad POTS med onormal pulsökning)
  • Kallsvett, svängande blodtryck

  Neuropati – Smärta eller känselbortfall 

  • Utbredd generell värk och smärta utan känd sjukdom
  • Spridd muskelsmärta, ledsmärta utan svullnad/rodnad eller känd sjukdom
  • Ökad smärtkänslighet för tryck eller beröring
  • Utstrålande obehag, ilningar eller smärta i armar eller ben

  • Domningar eller känselbortfall I fötter eller händer
  • Andra domningar eller minskad känsel lokalt eller utbrett
  • Stickningar eller krypningar

  Ny eller förändrad huvudvärk

  • Ny eller förvärrad Migrän
  • Ny eller förvärrad spänningshuvudvärk

Hade du minst tre kryss? Tala med din läkare om vad ni tror blir bäst.

Tyvär kan vi inte ta emot patienter som inte har möjlighet att komma fysiskt minst tre timmar för behandling två gånger i veckan. Region Stockholm medger heller inte denna rehabilitering till dem som har eller har haft diagnosen ME/CFS - där skall rehabilitering ske genom andra vårdgivare.